کاربر میهمان

اخبار سایت

برقراری ارتباط بین مرکز دیسپاچینگ زنجان و دیسپاچینگ ملی با استفاده از افزونه نرم افزاری PAYA-MPC

1230  تعداد بازدید  |  یکشنبه 31 شهریور ماه 1398

برقراری ارتباط بین مرکز دیسپاچینگ زنجان و دیسپاچینگ ملی با استفاده از افزونه نرم افزاری PAYA-MPC 
معاونت اتوماسیون و تیم توسعه نرم افزار شرکت موج نیرو، اخیرا موفق به انجام پروژه  لینک ارتباطی بین سیستم دیسپاچینگ منطقه ای زنجان (ZAOC) و مدیریت شبکه (IGMC) بر مبنای دو پروتکل ارتباطی HDLC/LAPB-ABB و Tase 2.0 گردیده اند.
در این پروژه مرکز اسکادای برق منطقه ای زنجان که از ابتدا فاقد ماژول ارتباط بین مراکز ICC بوده است با افزونه نرم افزاری PAYA-MPC که از جمله محصولات دانش بنیان شرکت موج نیرو می باشد، مجهز به این ماژول شده و از این طریق با دولینک متفاوت به دو مرکز قدیم و جدید مدیریت شبکه S.C.C متصل گردیده و در حال تبادل داده است.
افزونه نرم افزاری PAYA-MPC در سه حالت ماژول نرم افزاری، ماژول Embedded سخت افزاری و مودم های تکمیلی و با تکنولوژی های روز نرم افزاری امکان افزودن انواع قابلیت های پروتکلی در شرایط مختلف را به سیستم های اسکادا و اتوماسیون فراهم می سازد.
از جمله این قابلیت ها ویژگی ارتباط بین مراکز (ICC (Inter-Center Communication می باشد که در ساختارهای قدیمی اسکادا از پروتکل های مختلف قدیمی مانند HDLC/LAPB استفاده می شده است و در ساختارهای جدید کنونی به اتفاق در پروتکل Tase 2.0 متمرکز گردیده است. هر دوی این پروتکل ها در ماژول PAYA-MPC در بازه زمانی کوتاهی پیاده سازی، تست و راه اندازی گردیده و هم اکنون قابل بکارگیری در کلیه سیستم های اسکادا و اتوماسیون می باشد.

توضیحات تکمیلی پروژه 
 

تیم مهندسی معاونت اتوماسیون شرکت موج نیرو با همکاری تیم توسعه نرم افزار این شرکت اخیرا موفق به اجرای کامل پروژه ای با عنوان (ایجاد لینک ارتباط بین مرکز دیسپاچینگ منطقه ای زنجان و مرکز دیسپاچینگ ملی بر مبنای دو پروتکل HDLC/LAPB  (به مرکز قدیمی SCC)  و پروتکل Tase.2 (به مرکز جدید SCC) ) شده است که طی آن ضمن توسعه و پیاده سازی کامل هر دو پروتکل مذکور، مهندسی سیستم و تست های نقطه به نقطه و احراز صحت تبادل داده را در بستری کاملا تخصصی و با امنیت بالا به انجام رسیده است.
لازم به ذکر است که سیستم دیسپاچینگ و اسکادای موجود در برق منطقه ای زنجان از برند IDS-HL بوده و نصب و بهره برداری آن از ابتدا تا کنون فاقد ماژول ارتباط بین مراکز (ICC) و پروتکلهای مربوط به آن بوده است. لذا تیم مهندسی و توسعه شرکت موج نیرو طی یک مناقصه پروژه ای را با این مضمون آغاز نموده و در مدت زمان 3 ماه ماژولMPC را با دو پروتکل Tase.2 و HDLC/LAPB به طور کامل طراحی، تولید و پیاده سازی نموده است.

 
این پروژه در حقیقت اولین مرجع توسعه و پیاده سازی بومی پروتکل Tase.2/ICCP در کشور محسوب شده و خانواده نرم افزاری PAYA  (متعلق به شرکت موج نیرو و دارنده گواهینامه پدافند غیرعامل جهت نصب در مراکز حساس) برای اولین بار موفق به برنامه نویسی، تولید و توسعه افزونه نرم افزاری صد در صد بومی جهت لینک با مرکز جدید SCC شده است.
لازمه تکمیل  ارتباط مرکز زنجان با مرکز ملی پیاده سازی کامل شابلون مدیریت شبکه در زیرساخت اطلاعات و تله متری و همچنین ایجاد بستر مجزای مخابراتی امن در شبکه انتقال زنجان بوده است که این امر نیز موازی با پروژه توسعه ارتباط بین مراکز توسط تیم مقیم پروژه نگهداری مخابرات و دیسپاچینگ زنجان در مدت کوتاهی (کمتر از دو ماه) برای 18 پست انتقال صورت گرفته و بدین ترتیب بستر مناسب جهت ایجاد ارتباطی کامل و بدون نقص بین دو مرکز فراهم گردیده است.
افزونه نرم افزاری PAYA-MPC که با زبان++ C  و در بالاترین سطح تخصصی (به لحاظ بازدهی کاربردی و امنیتی)  طراحی شده است هم اکنون به طور کامل تمام پروتکلهای رایج ارتباط بین مراکز بویژه Tase.2/ICCP را پوشش داده و قابلیت نصب و بهره برداری بهینه در کنار تمام برندهای اسکادای موجود کشور را خواهد داشت. به این معنی که فارغ از نوع و شرایط سیستمهای اسکادا در دیسپاچینگ های مختلف امکان اضافه کردن این افزونه به سیستم و ایجاد قابلیت ارتباط با پروتکل Tase.2 با مراکز دیگر از جمله IGMC-SCC جدید، در کوتاهترین و به صرفه ترین حالت وجود خواهد داشت.