کاربر میهمان

مقالات

 

عنوان: ارتقاء سطح اينترلاک پستهاي فشارقوي در قالب رتروفيت اتوماسيون پست مبتني بر IEC 61850

کد مقاله:

16-F-DTC-2201

نویسندگان:

#

نام و نام‌خانوادگی

سازمان متبوع

1

محمدرضا گيوه اي (Mohammadreza Givehee)

شرکت موج نيرو,Modj Niroo Company

2

قاسم كرمي (Ghassem Karami)

شرکت موج نيرو,Modj Niroo Company

واژه‌های کلیدی: اتوماسيون پست , IEC 61850 , اينترلاک , DCS , رتروفيت

چکیده: محدوديتهاي الکتريکي و مکانيکي در اغلب پستهاي فشارقوي که بصورت کانونشنال و يا DCS ناقص مي باشند، موجب شده است که علي رغم اهميت بالاي عملکرد اينترلاک، پياده سازي کامل و ارتقاي سطح آن با مشکلات متعددي مواجه شود. طبق طرح رتروفيت اتوماسيون پستها کليه پستهاي فشارقوي در هر سطحي قابليت ارتقاء به سطوح بالاتر اتوماسيون در راستاي دستيابي به اتوماسيون پيشرفته مبتني بر IEC 61850 را بصورت پلکاني خواهند داشت. در اين مقاله ضمن بررسي نحوه تاثير اين طرح در رفع نواقص و ارتقاي عملکرد اينترلاک پستهاي فشار قوي، به کمک يک مطالعه موردي کاملا عملي نتايج پيش بيني شده مورد ارزيابي قرا گرفته و به عنوان راهکاري عملي ارائه گرديده‌اند.

 

عنوان: طراحي و پياده سازي تجميع بانک هاي اطلاعاتي SCADA و GIS به منظور مديريت هوشمند شبکه هاي توزيع برق

کد مقاله:

16-F-DTC-2200

نویسندگان:

#

نام و نام‌خانوادگی

سازمان متبوع

1

فرشته السادات سيدمروستي (Fereshteh Sadat Sayed Marvasti)

دانشگاه علم و صنعت ايران,

2

اسما سخي (Asma Sakha)

شرکت موج نيرو,Modj Niroo Company

3

محمدرضا گيوه اي (Mohammadreza Givehee)

شرکت موج نيرو,Modj Niroo Company

4

يحيي شکري

شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ,

واژه‌های کلیدی: SCADA؛GIS ,تجميع بانک هاي اطلاعاتي , مديريت هوشمند شبکه هاي توزيع برق , تشخيص بلادرنگ خطا.

چکیده: بدليل گسترش و پيچيدگي روزافزون شبکه‌هاي توزيع برق بکارگيري سيستم‌هاي اتوماسيون SCADA عامل کليدي در مديريت توسعه و بهره-برداري اين شبکه‌ها شده است. همچنين اين گستردگي باعث افزايش روزافزون استفاده مديران و مسئولان از سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي (GIS) در جهت تصميم‌گيري‌هاي مناسب شده است. ارتباط و تعامل اين دو سيستم علاوه بر اينکه باعث مديريت هوشمند حوادث و اتفاقات به صورت بلادرنگ در شبکه‌هاي توزيع مي‌شود به صورت قابل توجهي هزينه و زمان ايجاد ايزوله اين سيستم‌ها را کاهش مي‌دهد. در اين مقاله براي اولين بار تجميع بانک‌هاي اطلاعاتي سيستم‌هاي SCADA و GIS براي شبکه‌هاي‌ توزيع به‌ صورت بومي طراحي و پياده‌سازي شده است و بر روي سيستم SCADA واقعي و نرم‌افزار GIS تست شده است.

 

عنوان: يکپارچه سازي ديتابيس اسکاداهاي موجود با نرم‌افزار‌هاي آناليز شبکه قدرت

کد مقاله:

16-F-DTC-2198

نویسندگان:

#

نام و نام‌خانوادگی

سازمان متبوع

1

محمد پناه آذري (Mohammad Panahazari)

دانشگاه صنعتي شريف,Sharif University Of Technology

2

يحيي شكري (Yahya Shokri)

شرکت توزيع نيروي برق نواحي استان تهران,Tehran Vicinity Electric Power Distribution Co.

واژه‌های کلیدی: اسکادا, مديريت شبکه, آناليز شبکه, يکپارچه‌سازي ديتابيس, قابليت اطمينان, شبيه‌ساز ديسپاچري(DTS)

چکیده: با توجه به رشد روزافزون مصرف برق و وابستگي زياد به اين کالاي استراتژيک، اهميت کيفيت و قابليت اطمينان در شبکه برق پيوسته در حال افزايش است. شبکه هاي برق پيوسته در حال پيچيده‌تر شدن هستند در نتيجه سيستم اسکادا و مديريت شبکه بايد کارآمد‌تر از قبل شود. داشتن قابليت تحليل در شبکه‌هاي داراي سيستم اسکادا براي مشاهده تغييرات شبکه در هنگام تغيير وضعيت‌هايي، مانند کليدزني مي‌تواند از وقوع اتفاقات پيش‌بيني‌نشده جلوگيري کند. يکپارچهسازي سيستم اسکادا با نرم‌افزارهاي آناليز شبکه مي‌تواند به عنوان روشي براي تحليل پيوسته وضعيت شبکه و تصميم گيري بر اساس نتايج اين تحليلها مورد استفاده قرار بگيرد. آنچه که در اين مقاله انجام شده بررسي نرم‌افزار‌هاي تحليل شبکه قدرت موجود بر اساس سطح دسترسي و نحوه ارتباط آن‌ها با ديتابيس سيستم اسکادا و طراحي يک شبکه توزيع نمونه با قابليت ارتباط بين سيستم اسکادا و سيمولينک متلب و نيز طراحي سيستمي با قابليت شبيه‌سازي دستورات ديسپاچري قبل از فرمان دادن در سيستم اسکادا به عنوان اولين سيستم شبيه‌ساز ديسپاچري(DTS ) بومي مي‌باشد.

پیوندها

 

 

عنوان: روشي همزمان براي تخمين حالت و شناسايي داده هاي اشتباه در سيستم هاي قدرت

کد مقاله:

16-F-DTC-2131

نویسندگان:

#

نام و نام‌خانوادگی

سازمان متبوع

1

محمدرضا طولابي (Mohammmadreza Toulabi)

شرکت موج نيرو,Modj Niroo Company

2

قاسم كرمي (Ghassem Karami)

شرکت موج نيرو,Modj Niroo Company

واژه‌های کلیدی: تخمين حالت، اطلاعات اشتباه، سيستم قدرت، تابع هدف، مانده اندازه‌گيري

چکیده: در اين مقاله روشي جديد براي انجام همزمان تخمين حالت و تشخيص داده هاي نامناسب ارائه شده است. وجود اطلاعات نامناسب ممکن است به دلايل مختلفي از جمله قطع کانال ارتباطي، اشتباه تکنسين در نصب ترانسديوسر، عدم کاليراسيون صحيح ترانسديوسر و ... رخ دهد. قالب روش هاي تخمين حالت يا فاقد الگوريتمي براي تشخيص اطلاعات اشتباه بوده و يا اين که فرآيند شناسايي اطلاعات اشتباه طي چندين مرحله تحقق مي يابد. در روش پيشنهادي نرخ عبور داده هاي صحيح به عنوان تابع هدف در نظر گرفته شده و الگوريتم تخمين حالت بر خلاف اکثر روش هاي موجود، با ماکزيمم سازي اين تابع تحقق مي يابد. خروجي اين بهينه سازي تخمين حالات شبکه و معرفي اطلاعات اشتباه سيستم قدرت مورد مطالعه مي باشد. روش پيشنهادي روي يک سيستم قدرت 5 باس اعمال شده و با روش معروف مجموع کمترين مربعات وزن دار مقايسه شده است. نتايج برتري روش پيشنهادي را ثابت کرده است.